گویا تک – آموزش موبایل

لحیم کاری قطعات SMD

لحیم کاری قطعات SMD

SMD مخفف کلمه Surface Mount Device است و به قطعاتی اشاره دارد که شما آن‌ها را روی سطح برد مدار می‌چسبانید. برای لحیم کاری قطعات SMD تجهیزات مختلفی به کار می‌روند، ولی شما با ساده‌ترین آن‌ها هم می‌توانید عمل لحیم کاری را انجام بدهید.

ما نیز در این مطلب قصد داریم به تجهیزات مورد نیاز و نحوه انجام لحیم کاری قطعات SMD بپردازیم. همچنین شما می‌توانید برای خرید تجهیزات مورد نیاز خود با فروشگاه آوازک در ارتباط باشید. در انتهای مطلب به معرفی این فروشگاه و اطلاعات تماس آن می‌پردازیم. در ادامه همراه ما باشید.

 

لحیم کاری قطعات SMD

 

 

تجهیزات لازم برای لحیم کاری قطعات SMD

در ادامه برخی از ابزارهای لحیم کاری که برای قطعات SMD به آن‌ها نیاز دارید را به شما معرفی می‌کنیم:

 • هویه لحیم کاری (در صورت وجود از نوک نازک استفاده کنید)
 • پایه لحیم کاری
 • سیم لحیم
 • شار لحیم کاری (داشتن آن مفید است، اما ضروری نیست)
 • پنس
 • ذره‌بین یا لوپ

 

 1. هویه لحیم کاری

هویه وسیله‌ای است که یک المنت دارد و انرژی الکتریکی را به گرما تبدیل می‌کند. این گرما باعث ذوب شدن سیم لحیم شده و دو قطعه در کنار هم قرار می‌گیرند. هویه‌ها طیف وسیعی دارند و هر کدام برای هدف خاصی به کار می‌رود. در بعضی از آن‌ها دما به شکل دیجیتالی تنظیم می‌شود و پیشرفته‌تر هستند.

 

لحیم کاری قطعات SMD

 

 1. پایه لحیم کاری:

پایه لحیم کاری به ثابت نگه داشتن برد در هنگام لحیم کاری کمک می‌کند. انواع مختلفی از چنین پایه‌هایی در بازار وجود دارند. برخی از آن‌ها دارای ذره بین هستند که هنگام لحیم کاری قطعات SMD مناسب است. همچنین پایه‌ای بخرید که محکم بوده و در هنگام لحیم کاری مستعد حرکت کمتری باشد.

 

 1. سیم لحیم کاری

سیم لحیم یکی از تجهیزات اصلی لحیم کاری محسوب می‌شود. ترکیب اصلی آن از سرب و قلع است و نسبت آن‌ها باید طوری باشد که بتواند در دمای معینی ذوب شود. طبق آزمایش‌ها، نسبت ۶۳٪ قلع و ۳۷٪ سرب مناسب است. کمترین نقطه ذوب نیز در حدود ۱۹۰ درجه سانتیگراد اندازه‌گیری می‌شود. سیم لحیم آساهی یکی از بهترین مدل‌های موجود در بازار است و شما می‌توانید آن‌ها را در سایت avazac.com با هم مقایسه کنید و دست به خرید بزنید.

 

 1. شار:

با استفاده از مقدار خوب شار، همیشه می‌توانید لحیم کاری را مرتب و باکیفیت انجام دهید. شار اکسیداسیون را از بین می‌برد، از اکسیداسیون روی اتصالات لحیم کاری جلوگیری می‌کند و چسبندگی بهتری را فراهم می‌کند. قبل از اعمال خمیر لحیم بر روی برد، از شار مایع استفاده می‌شود. شار به اشکال مختلف مانند چسباندنی، قلم و سرنگ تولید می‌شود. به علاوه، بهتر است که به فکر روغن لحیم هم باشید. این روغن نیز برای تمیز کردن چربی، اکسید و رنگ به کار می‌رود، و هم به قطعات کمک می‌کند که راحت‌تر به یکدیگر متصل شوند.

 

لحیم کاری قطعات SMD

 

 1. پنس:

هنگام لحیم کاری قطعات SMD، یک پنس بسیار ضروری است. زیرا شما نمی‌توانید یک مقاومت SMD، خازن یا هر قطعه‌ای را با دست خالی خود بگیرید. همچنین به شما کمک می‌کند تا قطعات را به درستی تراز کنید. علاوه بر استفاده از پنس در هنگام جابجایی قطعات، خطر آسیب قطعات به دلیل الکتریسیته ساکن از بین می‌رود.

 

 1. ذره بین

در مواردی که به دقت بالاتری نیاز دارید، پیشنهاد می‌شود که از ذره بین استفاده کنید. این وسیله در انواع مختلفی مثل عینکی، دیجیتالی و چراغ‌دار به فروش می‌رسد. بسته به سطح کار شما و میزان دقتی که لازم دارید، باید مدل مناسب را تهیه کنید.

 

 

آموزش لحیم کاری قطعات SMD

در ابتدا مقداری شار را بر روی پد اعمال کرده و آن را روی برد مدار قرار دهید. پد مکانی از برد است که پایه‌ی قطعه به آن لحیم می‌شود. شار باعث تمیز کردن پد می‌شود و اتصال صحیح را برای لحیم کاری آسان می‌کند. مقداری سیم لحیم را به نوک هویه بمالید و با نوک آن تخته مدار را لمس کنید تا مقداری لحیم به پد منتقل شود. در حالی که نوک لحیم را لمس می‌کنید، مقاومت را در جای خود قرار دهید و آن را با یک پنس در آنجا نگه دارید تا هم قطعه و هم صفحه‌ی مدار را گرم کند.

اکنون مقاومت باید از یک طرف بسته شود. لحیم را دوباره به نوک هویه بمالید و آن را در طرف دیگر لمس کنید. مقاومت شما باید خوب باشد، اما ممکن است نیاز باشد اتصالات لحیم کاری را با ذره‌بین یا لوپ خود بررسی کنید تا مطمئن شوید که اتصال خوب است.

 

لحیم کاری قطعات SMD

 

نحوه لحیم کاری تراشه های روی سطح SMD

روش لحیم کاری تراشه روی سطح، بسیار شبیه به روش لحیم کاری مقاومت است. باید کار را با اعمال شار روی تمام برد مدار شروع کنید. مقداری سیم یا قلع را روی یکی از پدهای گوشه تراشه بمالید. با استفاده از پنس تراشه را قرار داده و تراز کنید. هنگام لمس گوشه با نوک هویه، تراشه را در جای خود نگه دارید تا لحیم در بین پد و پایه ذوب شود. تراز بودن تراشه را بررسی کنید.

اگر در جای خود نیست، از هویه لحیم کاری خود استفاده کنید تا تراشه پین را شل کرده و تراشه را به درستی تراز کنید. در گوشه‌ی مقابل، لحیم را روی نوک هویه قرار دهید و به طور همزمان پد و پین برد مدار را لحیم کنید. پس از لحیم کاری تمام پین‌ها، باید اتصالات لحیم کاری را با دقت با لوپ ارزیابی کنید تا اتصالات خراب بررسی شوند.

البته روش دیگری هم وجود دارد و شما می‌توانید طبق معمول با اعمال شار روی برد مدار شروع کنید. با استفاده از لحیم یکی از پین‌های گوشه تراشه را به پد آن محکم کنید. مطمئن شوید که تراشه به درستی روی پدها تراز شده باشد. حالا از هویه خود استفاده کنید و پین‌ها را با سیم لحیم پر کنید تا همه پین‌ها به هم متصل شوند. سپس از یک سر شروع کرده و یک پین را گرم کنید تا لحیم در 2-3 پین بعدی ذوب شود. برای جمع‌آوری لحیم اضافی، از مکنده لحیم استفاده کنید. کار را در همین ردیف ادامه بدهید و 2-3 پین را به طور همزمان گرم کنید تا لحیم را بکشید. بعد از اینکه تمام لحیم اضافی برداشته شد، محل اتصال را با ذره‌بین بررسی کنید.

 

استفاده از خمیر قلع

یکی دیگر از روش های لحیم کاری قطعات SMD، استفاده از خمیر قلع است. با اعمال شار روی پدهای برد مدار شروع کنید. سپس خمیر قلع را روی تمام پدهای قطعه‌ای که می خواهید لحیم کنید، بمالید. با استفاده از پنس، قطعه را در موقعیت صحیح خود قرار دهید و آن را در آنجا نگه دارید. نوک هویه را روی هر یک از پدها قرار دهید به طوری که لحیم ذوب شده و اتصالات خوبی بین قطعه و برد ایجاد شود.

 

خرید تجهیزات لحیم کاری

در نگاه اول شاید نوع تجهیزات لحیم کاری قطعات خیلی مهم به نظر نرسد. ولی خوب است بدانید که این تجهیزات الکترونیکی در اثر گرما و استفاده مکرر، خراب می‌شوند. بنابراین باید باکیفیت‌ترین و استانداردترین مدل را انتخاب کنید تا مشکلی پیش نیاید. در فروشگاه آوازک معتبرترین تجهیزات به فروش می‌رسند و همگی ضمانت چندین ساله دارند. همچنین کارشناسان آوازک شما را راهنمایی می‌کنند تا مدل مناسب خود را تهیه کنید. به علاوه، در صورت نیاز می‌توانید تجهیزات خود را به آن‌ها بسپارید تا برای شما تعمیر کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره‌های رایگان، با شماره 02191016050 تماس بگیرید.

این مطلب برای شما مفید بود ؟

لطفا به نویسنده این مطلب ستاره بدید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد امتیازها: 0

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نویسنده : حسینی

اپلیکشین هایپرکاربرد

نظرات کاربران

 • در انتظار تایید 0
 • تایید شده 0
نظر شما پس از تایید مدیر درج خواهد شد
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !

مطالب مرتبط

آیا کنسول بازی تلویزیون را خراب میکند ؟ آسیب پلی استیشن به تلویزیون

آیا کنسول بازی تلویزیون را خراب میکند؟ پلی استیشن چه آسیب‌هایی به تلویزیون وارد می‌کند؟ در حال حاضر، دنیای ...

ادامه مطلب
چطوری برای دیگران شارژ مستقیم رایتل بخریم؟

اگر قصد خرید شارژ رایتل را دارید، می‌توانید به 3 روش این کار را انجام دهید. مراجعه به فروشگاه این اپراتور ...

ادامه مطلب
چرا فالورام کم میشه؟ (علت ریزش فالور در اینستاگرام)

اینستاگرام یکی از پربازدید‌ترین شبکه‌های اجتماعی شناخته می‌شود که محیط مناسبی را جهت انواع کسب و کار برای ...

ادامه مطلب