از اختراع سرویس پیامک (SMS) 26 سال گذشت

دنیای امروز دنیای ارتباطات است و مردم دنیا می‌توانند از راه‌های مختلف با یکدیگر ارتباط سریع داشته باشند. این روزها اپلیکیشن‌های اجتماعی و پیام‌رسان مثل تلگرام و اینستاگرام به عنوان یک روش ساده و ارزان ارتباط متنی شناخته می‌شوند. اما تا همین چند سال پیش پیامک یا همان SMS اصلی ترین راه برای ارسال پیام در دنیا شناخته می‌شد. سرویس پیامک برا نخستین بار در سوم دسامبر ۱۹۹۲ میلادی توسط یک نیل پاپ ورت که یک برنامه نویس بود ابداع گردید و اولین پیامک دنیا را از طریق رایانه برای همکار خود ارسال کرد. ولی در پیامک خود نوشته بود «کریسمس مبارک!»

البته نوکیا فناوری پیامک را یک سال بعد به گوشی خود اضافه نمود و کاربران می‌توانستن یک پیام با محدودیت ۱۶۰ کاراکتر را ارسال کنند.

باکس دانلود
تبلیغات
از اختراع سرویس پیامک (SMS) 26 سال گذشت
سرویس پیامک (SMS) 26 ساله شد

 

پیامک در ایران

سرویس SMS از سال ۱۳۸۱ خورشیدی در ایران ارائه شد. برای فعال کردن پیامک در آن سال‌ها نیاز بود که ابتدا به نمایندگی‌های همراه اول مراجعه سپس نسبت به فعال‌سازی آن اقدام می‌کردید. پیامک به علت هزینه پایین و ویژگی‌های بهتر نسبت به تماس صوتی در بین کاربران فراگیر شد و کاربران در سال ۱۳۹۰ روزانه ۴۰ میلیون پیامک ارسال کردند که این رقم در روزهای خاص و عید نوروز بیشتر می‌شد.

در ابتدا پیامک با عنوان SMS در بین مشترکین شناخته می‌شد تا این که در سال ۱۳۸۶ فرهنگستان زبان و ادب فارسی واژه‌ی “پیامک” را به عنوان برابر فارسی واژه SMS تصویب کرد. لازم به ذکر است که خود واژه SMS مخفف عبارت Short Message Service به معنی سرویس پیام کوتاه است.

 

نظر شما در رابطه سرویس SMS چیست؟

ارسال یک پاسخ

نظرات حاوی تبلیغات و توهین منتشر نخواهد شد.