گویا تک – آموزش موبایل
تبليغات

ربات تلگرام چیست و چه کاربردهایی دارد؟

ربات تلگرام چیست و چه کاربردهایی دارد؟

تلگرام در ماه چهارم 2020 یعنی در آپریل 2020 حدود 400.000.000 کاربر فعال داشته. در ایران هم طرفدارهای زیادی دارد و به 50.000.000 کاربر در کشور رسیده، این عدد کمی نیست و تقریباً 56 درصد از کل جمعیت ایران را شامل می شود. از مهمترین دلایل محبوبیت تلگرام ، وجود ربات های تلگرامی یا Telegram Bot است که کار ما را در بسیاری از زمینه ها راحت کرده اند. اگر می خواهید بدانید که ربات تلگرام چیست و چند تا از پرکاربردترین ربات ها را بشناسید ، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ربات تلگرام چیست و چه کاربردهایی دارد؟

 

ربات تلگرام چیست ؟

ربات یک ماشین خودکار است در تلگرام؛ و طوری طراحی شده تا با هر عملیات کاربر واکنش خاصی از خود نشان دهد. ربات ها کاربردهای فراوانی دارند و طیف وسیعی از حوزه ها را پوشش داده اند؛ از ربات دانلود آهنگ گرفته تا آموزش زبان و گرفتن خلافی خودرو و حتی ربات هایی برای دانلود پُست و استوری های اینستاگرام. ربات های تلگرام به هر حوزه ای که فکرش را بکنید، وارد شده اند.
برای مثال ربات دانلود آهنگ طوری طراحی شده که به محض اینکه نام آهنگ را برایش بفرستید، آن آهنگ را برایتان ارسال می کند تا دانلود کنید. ربات آموزش زبان نیز طوری برنامه نویسی شده که به محض اینکه کلمه ای را برایش بفرستید ، برای شما معنی آنرا ارسال می کند.

طراحی یک بات تلگرام ، ساده تر و کم هزینه تر از طراحی یک سایت یا اپلیکیشن است و به همین خاطر برای صاحبان مشاغل از لحاظ اقتصادی بصرفه است.

 

چند مثال از ربات های تلگرام

همانطور که گفتیم، ربات ها در حوزه های مختلفی وارد شده اند. به چند مثال زیر توجه کنید :
ربات خوشامدگویی گروه ، به هر شخصی که تازه وارد گروه می شود خوشامدگویی می کند.
ربات زبان انگلیسی هوشمندی به نام andy مکالمات هوشمندانه ای با شما انجام می دهد و طی مکالمات ، به شما آموزش زبان می دهد.
ربات هایی برای فیلتر گذاشن روی عکس و افکت دادن به تصاویر وجود دارد.
یا حتی ربات های نظرسنجی ، برای رای گیری و نظرسنجی از اعضای گروه کاربرد دارند.
ربات های زیادی نیز برای مدیریت گروه طراحی شده اند. این ربات ها راس ساعت خاصی در گروه پیامی ارسال می کنند. چک می کنند تا شبها کسی در گروه پیام نفرستد ، کسی در گروه لینک نفرستد ، کاربر خاصی محدود شود تا نتواند در گروه فعالیت کند و ...
ربات هایی نیز برای دانلود فیلم های یوتیوب وجود دارد که در مقاله ربات برای دانلود فیلم از یوتیوب بررسی شده اند.

 

کاربرد ربات های تلگرام

ربات ها برای معرفی کسب و کار ، معرفی خدمات ، معرفی کالاها و حتی ثبت سفارش کاربرد دارند. سازمان ها و کسب و کارهای زیادی هستند که از ربات ها استفاده می کنند تا خدمت رسانی به مشتریانشان را ساده کنند. برای مثال یک آرایشگاه می تواند رباتی طراحی کند تا پروسه نوبت گرفتن برای مشتریانش را آسان کند. بدین ترتیب مشتریان به سادگی وارد تلگرام شده ، ربات را پیدا می کنند. سپس نوبت های خالی را مشاهده کرده و نوبت مدنظرشان را انتخاب می کنند.
همچنین این بات می تواند به معرفی سایر خدمات و نیز تبلیغات و بازاریابی آرایشگاه کمک کند ؛ یا آدرس و گالری تصاویر از سالن را نشان دهد. بدین ترتیب نیازی به برپایی سایت یا اپلکیشن وجود ندارد و با هزینه های کمتری به کمک یک بات تلگرام ، خدمات موردنظر به مشتری ارائه می گردد.
بجز ربات های تجاری ، می توانید ربات پزشکی ، نمایشگاهی ، ورزشی ، شخصی یا ... نیز طراحی کنید. ربات های عمومی هم برای مدیریت گروه و کانال وجود دارد که کاربردهایی مثل خوشامدگویی ، جلوگیری از ارسال پیام اسپم ، بلاک کردن کاربران و ... دارند.

 

ربات تلگرام چیست و چه کاربردهایی دارد؟

 

هدف از ساخت ربات تلگرام چیست ؟

هدف از ساختن ربات های تلگرامی ، می تواند هر چیزی باشد اعم از :

 • محدود کردن فعالیت های تکراری برای انسان و سپردن آنها به ماشین
 • سرعت در روال انجام کارها در یک کسب و کار
 • گسترش دادن کسب و کار
 • سرعت در انجام امور
 • تسهیل ارائه خدمات به کاربران
 • معرفی بهتر کسب و کار و تبلیغات

هر فعالیت تکراری که نیاز دارد تا یک شخص به سوالات کاربر پاسخ بدهد بهتر است از طریق ربات انجام شود. تصور کنیددر طول روز 100 نفر از شما سوال بپرسند که آدرس آرایشگاه شما کجاست ؟ یا چه روزهایی سالن تعطیل است؟ و یا از شما در خواست نوبت داشته باشند.
چنین فعالیت هایی بهتر است از طریق ربات انجام شود. مشتری وارد بات شده ، تاریخ موردنظر خود را برای نوبت انتخاب می کند. آدرس سالن و روزهای تعطیل را می بیند. حتی می تواند بعد از گرفتن نوبت ، آنرا کنسل کرده و نوبت دیگری بگیرد.
این بات ها مثل یک منشی کار می کنند و فعالیت های شما را رتق و فتق می کنند ؛ در عوض شما زمان تان را برای کارهای مهم تر صرف می کنید. این منشی در 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته کار می کند و بسیار هوشمند است.

نحوه دسترسی به ربات های تلگرام

دسترسی به ربات ها خیلی ساده است ؛ نیاز است تا اپلیکشن تلگرام را بر روی گوشی خود نصب کرده باشید. وارد تلگرام شوید و نام ربات موردنظرتان را جستجو کنید. همین که وارد ربات شوید و گزینه Start را بزنید، بات شروع به کار خواهد کرد.
مراحل بعدی در بات های مختلف، با هم فرق دارد؛ اما معمولاً بصورت واضح شما را راهنمایی می کنند که چه کاری انجام بدهید. مثلاً برای استفاده از یک ربات زبان ، بعد از زدن دکمه Start بلافاصله یک پیام می دهد و از شما می خواهد تا شروع به مکالمه کنید یا یک واژه انگلیسی را وارد کنید تا برای شما ترجمه کند.

 

لیست چند ربات تلگرام کاربردی

در اینجا قصد داریم تا چند ربات پرکاربرد که در انجام کارهایتان به شما کمک می کنند ، را به شما معرفی کنیم.

 • ربات Stickers برای ساختن استیکر کاربرد دارد و بسیار جذاب است. می توانید عکس های خود را به استیکر تبدیل کنید. یک پک از استیکر بسازید و برای خودتان ذخیره کنید تا برای دوستان تان بفرستید.
 • ربات Quizbot برای گرفتن یک آزمون چندگزینه ای کاربرد دارد. می توانید برای هر سوال از 2 تا 10 گزینه داشته باشید.
 • ربات inlinegamebot و kalamebot برای بازی و سرگرمی
 • ربات icon8 برای اینکه روی تصاویرتان افکت های زیبا بگذارید.
 • ربات vote برای ایجاد نظرسنجی کاربرد دارد. با این ربات می توانید رای گیری کنید و سپس نتیجه را با سایر اعضای گروه به اشتراک بگذارید.
 • ربات utubebot برای دانلود ویدئو از یوتیوب کاربرد دارد. همانطور که میدانید سایت youtube اجازه دانلود ویدئوهایش را نمی دهد و این کار از طریق ابزارهای مختلفی انجام می گیرد. یکی از این ابزارها ربات تلگرام است و کار با آن بسیار ساده است.
  باید بدانید که تعداد زیادی ربات تلگرام وجود دارد که بسیار کاربردی هستند؛ به این مقاله بروید و لیست کامل ربات ها را بخوانید.

ربات تلگرام چیست و چه کاربردهایی دارد؟

 

ربات بهتر است یا کانال ؟

شما با توجه به نوع کسب و کار و فعالیت تان باید انتخاب کنید که از ربات استفاده کنید یا کانال. کانال صرفاً برای اطلاع رسانی به کاربران است و کاربر در آن نمی تواند فعالیت خاصی انجام دهد. اگر همان مثال آرایشگاه را در نظر بگیرید ، کاربر در کانال ، برای دیدن پیام ها باید اسکرول کند تا پیام موردنظرش (مثلاً آدرس شما) را بیابد. اما در ربات به راحتی و با استفاده از کیبورد ، دکمه موردنظرش (مثلاً گرفتن نوبت یا نمایش آدرس) را انتخاب می کند.

 

ربات های تلگرام می توانند اطلاعات گوشی را هک کنند؟

ربات یک واسطه و یک ابزار برنامه ریزی شده است. در واقع باید توسط زبان های کامپیوتری مثل PHP ، برنامه ریزی شود تا وقتی کاربر عملی را انجام داد اطلاعاتی را از کاربر بگیرد ؛ سپس طبق پایگاه داده و دستورات برنامه نویسی شده ، عکس العمل نشان دهد.
پس ربات توانایی ندارد غیر از برنامه نویسی صورت گرفته ، چیز دیگری را اجرا کند. مانند ربات های فیزیکی که برنامه ریزی می شوند تا کار خاصی را انجام دهند و نمی توانند کاری غیر از آن انجام دهند.
نتیجه می گیریم برای مثال ربات خوشامدگویی ، قادر نیست که به اطلاعات محرمانه اشخاص دسترسی داشته باشد؛ بلکه ورود شخص جدید به گروه را چک می کند و برایش پیام خوشامدگویی می فرستد. پس نمی تواند اطلاعات افراد را سرقت یا هک کند.

این مطلب برای شما مفید بود ؟

لطفا به نویسنده این مطلب ستاره بدید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد امتیازها: 0

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نویسنده : محمد پورداداش

اپلیکشین هایپرکاربرد

نظرات کاربران

 • در انتظار تایید 0
 • تایید شده 1
نظر شما پس از تایید مدیر درج خواهد شد
 • ساناز 29 بهمن 1399 پاسخ

  برای مدیریت گروه هم از همین ربات ها استفاده میکنن. البته ما قصد داریم ربات رو طراحی کنیم اختصاصی

مطالب مرتبط

بهترین راه تمیز کردن اسپیکر گوشی چیست؟

۱۹کالا در ادامه به راهکارهایی اشاره می کند که می تواند برای تمیز کردن اسپیکر کارساز بوده و خروجی صدای بهتری را ...

ادامه مطلب
شیائومی پوکو F6 پرو از گلکسی S24 پلاس بهتر است

طی چند روز گذشته پوکو برای عرضه موبایل های خود تیزری را در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر) به اشتراک گذاشته که در آن ...

ادامه مطلب
دامنه X.com رسما جایگزین Twitter.com شد

بعد از اعمال تغییرات ایلان ماسک در شبکه اجتماعی ایکس یا همان توییتر دامنه بصورت کامل از Twitter.com به X.com تغییر ...

ادامه مطلب