گویا تک – آموزش موبایل

حافظه رم مورد نیاز برای ویندوز 10 چقدر است؟

حافظه رم مورد نیاز برای ویندوز 10 چقدر است؟

اگر میخواهید سیستم خود را ارتقاد داده و سرعت و کارایی آن را بالا ببرید، انتخاب مقدار حافظه رم مناسب، کمک شایانی به شما در این امر خواهد کرد.

انتخاب رم مورد نیاز برای ویندوز 10

انتخاب رم مورد نیاز برای ویندوز 10

 

همانطور که میدانید حافظه RAM یکی از مهمترین بخشهای سخت افزاری هر سیستم کامپیوتری میباشد که تاثیر بالایی روی عملکرد و سرعت پردازش داده‌ها دارد. با داشتن حافظه رم کافی روی کامپیوتر، میتوان یک عملکرد بدون مشکل و سرعت مناسب را تجربه کرده و استفاده حداکثری از سیستم را داشته باشیم.

از آنجا که اکنون اکثر کامپیوترها از سیستم عامل ویندوز 10 استفاده میکنند، این سوال پیش می‌آید که بهترین مقدار حافظه رم برای این سیستم عامل چه میزان میباشد؟ با گویاتک همراه باشید تا عملکرد ویندوز 10 را روی انواع مقدار حافظه رم بررسی کنیم.

همچنین میتوانید مقاله آموزش پاکسازی و افزایش حافظه رم (RAM) در ویندوز را برای بهینه سازی کارایی رم خود مطالعه کنید.

حافظه رم مورد نیاز برای ویندوز 10

حافظه رم مورد نیاز برای ویندوز 10

استفاده از رم 1 گیگابایت برای ویندوز 10

حداقل مقدار رم مورد نیاز برای اجرای ویندوز 10 (نسخه 32 بیتی) یک گیگابایت میباشد. با استفاده از این مقدار رم میتوانید ویندوز 10 را اجرا کنید اما توصیه میشود از نصب ویندوز 10 روی سیستم عاملی با یک گیگابایت رم اجتناب کنید.

یک گیگابایت حافظه رم برای انجام کارهای بسیار ابتدایی میتواند کافی باشد. کارهایی مانند باز کردن ایمیل، استفاده از اینترنت و...، اما در صورتی که بخواهید با چندین تب در مرورگر کار کنید یا یک برنامه دیگر را همزمان باز کنید، قطعا با مشکل و کندی مواجه خواهید شد. این مقدار رم حتی برای کارهای روزمره هم کافی بنظر نمیرسد. پس اگر از کندی سیستم و محدودیت خوشتان نمی‌آید، توصیه میشود که از نصب ویندوز 10 روی کامپیوتر با 1 گیگابایت حافظه رم خودداری کنید.

استفاده از حافظه رم 2 گیگابایت برای ویندوز 10

حداقل میزان رم مورد نیاز برای اجرای ویندوز 10 (نسخه 64 بیتی) 2 گیگابایت میباشد. نصب این نسخه از ویندوز با رم کمتر ممکن میباشد ولی قطعا با کندی شدید سیستم خود مواجه خواهید شد.

با 2 گیگابایت حافظه رم میتوانید کارهای روزمره خود ار قبیل استفاده چندین تب در مرورگر اینترنتی، ویرایش تصاویر، و بازی کردن را انجام دهید. همچنین میتوانید برنامه های Microsoft Office را اجرا کنید. در مورد بازی کردن هم قطعا نمیتوانید بازی های روز را با این مقدار رم اجرا کنید اما میتوانید لذت بازی کردن بازی‌های قدیمی را به راحتی تجربه کنید. البته باید به این نکته توجه کنید که گرچه میتوانید کارهایی را با این میزان از رم انجام دهید اما در هنگام استفاده از سیستم، حافظه کامپیوتر شما پر شده و دیگر جای خالی نخواهد داشت.

حافظه رم برای اجرای سریع ویندوز 10

حافظه رم برای اجرای سریع ویندوز 10

با استفاده از 2 گیگابایت رم قادر خواهید بود که نرم‌افزارهای سنگین مانند فتوشاپ را باز کنید، اما به علت پر شدن رم دستگاه، هر کاری که در فتوشاپ انجام دهید با تاخیر فراوان و به کندی اعمال خواهد شد و این قضیه میتواند بسیار ملال آور و خسته کننده باشد. پس بهتر است از نصب نرم‌افزارهای سنگین روی سیستم عاملهای با رم 2 گیگابایت پرهیز کرد.

در مجموع میتوان گفت که استفاده از ویندوز 10 با حافظه رم 2 گیگابایت میتواند پاسخ گوی کارهای روزانه شما به صورت کند باشد. ولی اگر از مقدار رم کامپیوتر خود ناراضی بودید، توصیه میشود که حافظه رم را ارتقا دهید.

استفاده از حافظه رم 4 گیگابایت برای ویندوز 10

با نصب نسخه 32 بیتی ویندوز 10 روی سیستم عاملی با رم 4 گیگابایت، تنها میزان 3.2 گیگابایت از رم قابل استفاده خواهد بود. علت این مساله، محدودیت آدرس‌دهی حافظه در این نسخه از ویندوز 10 میباشد. اما اگر نسخه 64 بیتی ویندوز 10 را روی سیستم عاملی با 4 گیگیابایت رم نصب کنید، از تمام حافظه رم میتوان برای پردازش داده‌ها استفاده کرد.

در صورت ارتقا حافظه رم از 2 گیگابایت به 4 گیگابایت، شاهد تغییرات چشمگیری در سرعت سیستم خواهید بود. این تغییرات به قدری زیاد هستند که حتی اگر از نسخه 32 بیتی ویندوز 10 هم استفاده کنید، باز هم مشهود خواهند بود. در حقیقت میزان تفاوت سرعت بین رم 2 و 4 گیگیابایت مانند تفاوت روز و شب میباشد. همین باعث میشود که ارتقا به رم 4 گیگابایت ارزش هزینه کردن را داشته باشد. با استفاده از رم 4 گیگابایت روی کامپیوتر، هم نرم‌افزارها با سرعت بیشتری اجرا میشوند و هم قادر خواهید بود که چند برنامه را به صورت همزمان باز و اجرا کنید. برای نمونه میتوانید بدون هیچ کندی، دو نرم افزار Microsoft Word و Excel را همزمان و بدون مشکل اجرا کنید. حتی قادر خواهید بود نرم افزارهای سنگینی مانند Adobe Photoshop و Lightroom را با هم استفاده کنید.

برای نصب ویندوز نسخه 64 بیتی، داشتن حداقل 4 گیگیابایت حافظه رم ضروری میباشد. بخاطر همین نکته است که اکثر کامپیوترهای ارزان که با ویندوز 10 ارائه میشوند، با حافظه های حداقل 4 گیگابایتی روانه بازار میشوند.

استفاده از حافظه رم 8 گیگابایت برای ویندوز 10

با استفاده از حافظه رم 8 گیگابایتی میتوانید کارهای خود را با سرعت مناسب روی کامپیوتر انجام دهید. در حقیقت این مقدار از رم مناسب کارهای جدی‌تر و مهم با کامپیوتر میباشد. با نصب رم 8 گیگابایت میتوانید بدون دردسر تصاویر و فایلهای ویدئویی را با کیفیت بالا در سیستم خود ویرایش کنید. جدای از این مطلب، دارا بودن یک سیستم با 8 گیگابایت رم باعث میشود که یک کامپیوتر سریع و مناسب برای انجام کارهای خود داشته باشید.

مقدار حافظه توصیه شده برای اجرای نرم افزارهایی مانند Photoshop، Creative Cloud، Illustraitor و دیگر برنامه های مجموعه ادوبی، 8 گیگابایت میباشد.

اگر قصد دارید سرعت کامپیوتر خود را بالا ببرید، قطعا خرید حافظه رم 8 گیگابایتی میتواند بسیار به صرفه تر از گزینه های دیگر باشد. در صورتی که با نحوه نصب رم روی سیستم خود آشنایی داشته باشید، هزینه های جانبی دیگر را هم میتوانید کاهش دهید.

کامپیوترها و مک‌های جدید که به بازار ارائه میشوند، دارای حداقل 8 گیگابایت حافظه رم میباشند.

اگر میخواهید از تمامی 8 گیگابایت حافظه رم خود استفاده کنید، حتما نسخه 64 بیتی ویندوز 10 را روی سیستم خود نصب کنید.

استفاده از حافظه رم 16 گیگابایت برای ویندوز 10

خرید حافظه رم بیشتر از 8 گیگابایت در صورتی که فقط کارهای روزمره و ویرایش های سبک گرافیکی را روی سیستم خود اجرا میکنید، چندان لازم به نظر نم‍ی‌آید. اما اگر قصد دارید برنامه های سنگین را به طور همزمان و مداوم استفاده کنید، خرید رم 16 گیگابایت منطقی میباشد.

با ارتقا رم سیستم خود از 8 گیگابایت به 16 گیگابایت، تغییر محسوسی در سرعت سیستم خود احساس نخواهید کرد. اما اگر چند برنامه سنگین را به طور همزمان باز کنید یا بخواهید ویدئوهای 4K را ویرایش کرده و یا از برنامه های مدل سازی سه بعدی و نرم‌افزار CAD استفاده کنید، داشتن حافظه 16 گیگابایت ضروری میباشد. در حقیقت استفاده از رم 16 گیگابایت برای اجرای برنامه هایی که رم زیادی را مصرف میکنند، سرعت کار شما را تضمین میکند.

در صورتی که قصد ارتقا رم سیستم خود را دارید و مطمئن نیستید که رم 8 یا 16 گیگابایت میتواند جوابگوی نیازهای شما باشد، توصیه میشود نرم‌‍افزارهای ادوبی پریمیر، فتوشاپ و افترافکت را روی رم هشت گیگ به طور همزمان اجرا کرده و بار دیگر همین کار را روی رم 16 گیگابایت انجام دهید و با مقایسه عملکردها، رم مورد نظر خود را انتخاب کنید.

اگر قصد کار با نرم‌افزارهای شبیه‌ سازی را دارید، به مقدار حافظه رم بیشتر از 8 گیگابایت نیاز خواهید داشت. برنامه های شبیه‌ساز مانند Hyper-V یا VMware  به علت اجرای همزمان چندین ماشین مجازی، مقدار حافظه زیادی را اشغال میکنند.

اگر میخواهید از تمامی 16 گیگابایت حافظه رم خود استفاده کنید، حتما نسخه 64 بیتی ویندوز 10 را روی سیستم خود نصب کنید.

استفاده از حافظه رم‌های بیش از  16 گیگابایت برای ویندوز 10

در صورتی که به طور حرفه‌ای از کامپیوتر خود استفاده میکنید و روزانه کارهای مختلف و سنگینی را روی سیستم خود انجام میدهید و تصاویر و ویدئوهای با کیفیت بسیار بالا را ویرایش و رندر میکنید و یا از نرم‌افزارهای مدل سازی 3D به طور حرفه ایی استفاده میکنید، استفاده از رم بیش از 16 گیگابایت تضمین کننده اجرای روان و سریع کارهای شما خواهد بود. سیستم های دارای حافظه رم بیش از 16 گیگابایت معمولا برای اجرای برنامه های سنگین به طور همزمان یا ماشین های مجازی که رم بالایی را مصرف میکنند، مناسب میباشد.

لازم به ذکر است که نسخه‌های ویندوز 10 Pro، Enterprise و Education با معماری 64 بیتی که دارند، قادر به پشتیبانی رم تا 2 ترابایت میباشند، ولی نسخه Home ویندوز 10 میتواند تا 128 گیگابایت حافظه رم را پشتیبانی کند.

اگر قصد خرید رم برای ارتقا کامپیوتر خود را دارید، باید اول از همه مشخصات مادربورد و CPU خود را بررسی کرده تا مطمئن شوید که قادر به پشتیبانی حافظه رم مورد نظر شما میباشند. برای این کار میتوانید اطلاعات مادربورد خود را از طریق سایت رسمی سازنده و یا دفترچه راهنمای آن پیدا کنید. همچنین میتوانید این اطلاعات را از طریق فروشندگان قطعات کامپیوتر بدست بیاورید.

این مطلب برای شما مفید بود ؟

لطفا به نویسنده این مطلب ستاره بدید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد امتیازها: 0

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نویسنده : امیر حسین

اپلیکشین هایپرکاربرد

نظرات کاربران

  • در انتظار تایید 0
  • تایید شده 0
نظر شما پس از تایید مدیر درج خواهد شد
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !

مطالب مرتبط

آموزش بکاپ گرفتن از اس ام اس ها در اندروید

بکاپ گرفتن از اس ام اس های اندروید در حالت عادی و پیشفرض سیستم عامل اندروید وجود ندارد. ام با نصب یک اپلیکیشن ...

ادامه مطلب
آموزش تهیه قهوه اسپرسو - کار با دستگاه زیگما 222

تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه زیگما 222 بسیار ساده است و ما قصد داریم نحوه تهیه قهوه اسپرسو داغ و خوش طعم را به ...

ادامه مطلب
چگونه حالت شبکه آیفون از 2G به LTE و 5G تغییر دهیم؟

تغییر حالت شبکه در آیفون بسیار ساده است و در چهار مرحله انجام می شود. شبکه های تلفن همراه نوعی استاندارد هستند ...

ادامه مطلب