گویا تک – آموزش موبایل

ترفند‌های بالا بردن سرعت کپی در ویندوز 10

ترفند‌های بالا بردن سرعت کپی در ویندوز 10

اگر از انتظار برای کپی شدن فایلهایتان خسته شده‌اید، حتما این مطلب را مطالعه کنید تا با ترفند‌های افزایش سرعت کپی در ویندوز 10 آشنا شوید.

Copy Paste 2018

افزایش سرعت کپی در ویندوز 10

شاید سرعت کپی فایل ها در ویندوز برای خیلی از افراد آنچنان مهم نباشد، ولی با اجرای چند ترفند ساده میتوان سرعت این عملیات را افزایش داد. در این مقاله از گویاتک میتوانید چند ترفند کارآمد افزایش سرعت کپی در سیستم عامل ویندوز 10 را فرا گرفته و شاهد بهبود سرعت کپی فایلهایتان باشید.

هنگامی که فایلهای زیادی را برای کپی کردن انتخاب میکنید، سرعت عملیات کپی، روندی کاهشی خواهد داشت. در سیستم عامل های قدیمی تر مانند ویندوز 7 حتی ممکن است با پیام "توقف عملیات" مواجه شوید.

گرچه از وقوع این مشکل در ویندوز 10 خبری نیست، اما ترفندهایی برای بالا بردن سرعت کپی وجود دارد که در ادامه مطلب آنها را توضیح خواهیم داد.

تسریع عملیات کپی در ویندوز با بهره‌گیری از کلیدهای میانبر

استفاده از کلیدهای میانبر یکی از راه های افزایش سرعت کپی و انتقال فایل ها میباشد. برای کپی کردن و انتقال فایل‌ها می‌بایست ترکیب این کلید های میبانبر را یاد بگیرید.

پرکاربردترین و مهمترین عملیاتی که میتوانید از میانبرها استفاده کنید، Copy، Paste، و Cut میباشند.

برای اجرای دستور Cut باید کلیدهای ترکیبی Ctrl+X را به صورت همزمان فشار دهید. با انجام این کار، فایل یا فایلهای انتخاب شده روی حافظه موقت دستگاه کپی شده و میتوانید آنها را در محل جدیدی Paste کنید. بعد از انجام این عملیات فایل های Cut شده از محل اولیه خود حذف خواهند شد.

برای اجرای دستور Copy باید کلیدهای ترکیبی Ctrl+C را به صورت همزمان فشار دهید. با انجام این کار، فایل یا فایلهای انتخاب شده روی حافظه موقت دستگاه کپی شده و میتوانید آنها را در محل جدیدی Paste کنید. تنها تفاوت این عملیات با روش قبلی در این است که فایل Copy شده بعد از انجام مراحل کپی، از محل اولیه خود حذف نمیشود.

برای اجرای دستور Paste نیز میتوانید کلیدهای ترکیبی Ctrl+C را به صورت همزمان فشار دهید. میتوانید از این دستور برای Paste کردن فایل های Cut و یا Copy شده استفاده کنید.

بعد از یادگیری این میانبرهای پرکاربرد، میتوانید از میانبرهای دیگر هم استفاده کنید.

برای ایجاد یک پوشه جدید، باید کلیدهای ترکیبی Ctrl+Shift+N را به صورت همزمان فشار دهید. برای رفتن به پوشه قبلی یا بعدی نیز میتوانید از کلیدهای ترکیبی Alt+Left/Right استفاده کنید. اگر میخواهید به یک پوشه بالاتر بروید کلیدهای ترکیبی Alt+Up را به صورت همزمان فشار دهید.

استفاده از میانبرهای موس برای افزایش سرعت کپی

کلیدهای میانبر و ترکیبی برای تسریع سرعت کپی در ویندوز

کلیدهای میانبر و ترکیبی برای تسریع عملیات کپی در ویندوز

گرچه گزینه های کیبورد برای اجرای دستورات کپی به صورت میانبر، بیشتر از گزینه های موجود در استفاده از ماوس میباشد، اما همچنان میتوانید از چند روش برای تسریع در عملیات کپی با استفاده از ماوس استفاده کنید.

اگر میخواهید چند فایل را که پشت سرهم به صورت ردیفی قرار گرفته اند، انتخاب کنید. کافیست دکمه Shift را نگه داشته و روی اولین و آخرین فایل موجود در لیست کلیک کنید. با انجام این کار فایل اول و آخر و تمامی فایل های مابین انتخاب خواهند شد. اما اگر میخواهید که فایلهای مختلف را به صورت گلچین و غیر لیستی انتخاب کنید، باید دکمه Ctrl را نگه داشته و روی فایل های مورد نظر کلیک کنید تا انتخاب شوند.

برای کپی کردن یک یا چندین فایل هم میتوانید بعد از انتخاب فایلها آنها را با استفاده از کلید چپ موس به صفحه ایی که میخواهید بکشید تا در آن صفحه کپی شوند. در غیر این صورت میتوانید برای انجام عملیات Copy یا Cut، روی فایل های انتخابی راست کلیک کرده و گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید (کات یا کپی).

مزیت استفاده از ویندوز 10 برای عملیات کپی

سرعت کپی بهتر در ویندوز 10

سرعت بالاتر کپی در ویندوز 10

همانطور که قبلتر هم اشاره کردیم، ویندوزهای 10 و 8، عملیات کپی را بسیار سریع تر از ویندوز 7 اجرا میکنند. از دیگر مزیت های ویندوز 10 این است که بر خلاف ویندوز 7، در صورتی که چند فایل را به صورت همزمان کپی کنید، دیگر با چند پنجره جداگانه برای عملیات کپی مواجه نخواهید شد. بلکه تمامی عملیات کپی در یک پنجره نمایان خواهند شد.

شما همچنین قادر خواهید بود از بین عملیات در حال کپی و یا کات، یک مورد را Pause یا Stop کنید. یکی از بهترین مزیت های ویندوز 10 در عملیات کپی این است که اگر اختلالی در این عملیات بوجود بیاید، کل عملیات کنسل نمیشود و میتوان بعد از برطرف کردن مشکل، عملیات کپی را ادامه داد. اما اگر این اتفاق در ویندوز 7 رخ بدهد شما مجبور خواهید بود که کل عملیات را کنسل کنید. این نکته یادتان باشد که پشتیبانی از ویندوز 7 تا کمتر از یک سال دیگر (سال 2020) متوقف میشود. پس اگر همچنان از ویندوز 7 استفاده میکنید، به شما پیشنهاد میکنیم که ویندوز خود را به نسخه 10 ارتقا دهید.

اگر با مشکل فعال کردن ویندوز 10 روبرو هستید، این مطلب را حتما مطالعه کنید.

افزایش سرعت کپی با استفاده از نرم‌افزار TeraCopy

برنامه تراکپی برای سهولت و افزایش سرعت کپی در ویندوز

برنامه تراکپی برای سهولت و افزایش سرعت عملیات کپی در ویندوز

علاوه بر راه های موجود برای افزایش سرعت کپی در ویندوز 10، با استفاده از نرم افزار رایگان TeraCopy نیز میتوانید عملیات کپی را تسریع ببخشید.

از مزیت های قابل ذکر این برنامه، بهره گیری از الگوریتم های پیچیده برای افزایش سرعت کپی میباشد که باعث شده بسیار سریع‌تر از خود ویندوز، عملیات کپی را انجام دهد. تراکپی بعد از اجرای عملیات کپی، یک پیام تایید مبنی بر موفقیت آمیز بودن عملیت کپی میدهد. این گزینه هنگامی که به صورت تصادفی فایلی را کپی کردید بسیار کارآمد خواهد بود و میتوانید از کپی شدن کامل فایلهایتان مطمئن شوید. از دیگر قابلیت های برنامه TeraCopy این است که میتوانید آنرا به عنوان برنامه پیش فرض برای عملیات Cut و Copy تنظیم کنید. همچنین میتوانید به تمامی اطلاعات و زمان های کپی دسترسی داشته باشید.

در هنگام کپی فایلها با استفاده از برنامه TeraCopy اگر یکی از فایل ها باعث ایجاد اختلال در عملیات کپی شود، برنامه از آن فایل عبور کرده و بقیه اطلاعات را تا پایان کپی میکند. بعد از اتمام عملیات کپی، میتوانید بر روی فایلی که ایجاد اختلال کرده تجدید نظر کنید. همانطور که متوجه شدید، این برنامه کاربردی برای افرادی که زمان زیادی را صرف کپی کردن فایلها میکنند بسیار مناسب میباشد.

استفاده از دستور Robocopy برای افزایش سرعت کپی

دستور Robocopy برای افزایش سرعت کپی فایلها

استفاده دستور Robocopy

اگر با استفاده از قسمت فرماندهی سریع یا Command Prompt آشنایی دارید، قادر خواهید بود از یک برنامه سریع با نام Robocopy استفاده کنید. این ابزار بر خلاف انتظار کاربران معمولی ویندوز، میتواند به شما در تسریع عملیات کپی کمک کند. نحوه عملکرد این برنامه به این صورت است که عملیات پیچیده کپی را بسیار ساده تر میکند که موجب افزایش سرعت کپی میشود. این قابلیت برای کاربرانی که نیاز به کپی با سرعت بالا در شبکه دارند، بسیار مفید خواهد بود.

برای شروع استفاده از Robocopy باید برنامه Command Prompt یا PowerShell را باز کنید. سپس دستور Robocopy را اجرا کنید و بنا بر کاری که میخواهید انجام دهید، پارامتر مورد نظر خود را انتخاب و اعمال کنید. بازبینی این پارامتر ها بر عهده شما میباشد. برای اطلاعات بیشتر میتوانید صفحه Help برای برنامه Robocopy را در سایت Microsoft مطالعه کنید. همچنین در صفحه Command Prompt میتوانید با اجرای فرمان robocopy /? ، لیست دستورالعمل ها را مشاهده کنید.

در صورتی که نیاز دارید به صورت مکرر از عملیات کپی قبلی استفاده کنید، میتوانید با ایجاد یک فایل batch و باز کردن آن، این کار را انجام دهید. همچنین میتوانید انجام این عملیات را به Task Scheduler محول کنید تا دیگر نیازی به انجام این عملیات به صورت دستی نداشته باشید.

ارتقا هارد دیسک برای بالا بردن سرعت کپی در ویندوز

تمامی راه های ذکر شده در بالا، ترفندهایی نرم افزاری برای افزایش سرعت عملیات کپی میباشند. اما از آنجا که این عملیات روی هارد دیسک صورت میگیرند، میتوان گفت که هارد دیسک ها نقش اصلی را در میزان سرعت کپی فایل ها بازی میکنند. همانطور که میدانید حافظه های HDD عملکردی بسیار کندتر از حافظه های SSD دارند. کپی فایلها روی حافظه های HDD بسیار بیشتر از حافظه های SSD طول میکشد. فرقی نمیکند سیستم کامپیوتری شما قدیمی یا جدید باشد، با اضافه کردن حافظه SSD میتوانید سرعت انتقال فایل ها را به صورت قابل توجهی افزایش دهید.

این تغییرات در هنگام کپی فایل ها از یک هارد External نیز مشهود خواهند بود. در صورتی که از یک هارد درایو قدیمی یا از درگاه USB 2.0 استفاده میکنید، در هنگام کپی فایل ها، سرعت پایینی را تجربه خواهید کرد. با ارتقا مادربورد خود به درگاه دارای USB 3.0 میتوانید از سرعت بالای انتقال اطلاعات خود لذت ببرید.

این مطلب برای شما مفید بود ؟

لطفا به نویسنده این مطلب ستاره بدید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد امتیازها: 0

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نویسنده : امیر حسین

اپلیکشین هایپرکاربرد

نظرات کاربران

  • در انتظار تایید 0
  • تایید شده 0
نظر شما پس از تایید مدیر درج خواهد شد
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !

مطالب مرتبط

آموزش بکاپ گرفتن از اس ام اس ها در اندروید

بکاپ گرفتن از اس ام اس های اندروید در حالت عادی و پیشفرض سیستم عامل اندروید وجود ندارد. ام با نصب یک اپلیکیشن ...

ادامه مطلب
آموزش تهیه قهوه اسپرسو - کار با دستگاه زیگما 222

تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه زیگما 222 بسیار ساده است و ما قصد داریم نحوه تهیه قهوه اسپرسو داغ و خوش طعم را به ...

ادامه مطلب
چگونه حالت شبکه آیفون از 2G به LTE و 5G تغییر دهیم؟

تغییر حالت شبکه در آیفون بسیار ساده است و در چهار مرحله انجام می شود. شبکه های تلفن همراه نوعی استاندارد هستند ...

ادامه مطلب