تفاوت قیمت روز سهام و قیمت اسمی سهام در بورس

پایه‌ای ترین کاری که در ابتدای ورود به بورس باید انجام دهید، آشنایی با اصطلاحات مالی می‌باشد. دانستن این اصطلاحات باعث می‌شود هنگام تصمیم گیری برای خرید سهام بهتر عمل کنید. بنابراین برای آگاهی بیشتر شما با این اصطلاحات تصمیم گرفتیم در این نوشته به تفاوت قیمت روز سهام و قیمت اسمی آن بپردازیم.

در ادامه همراه گویاتک باشید….

باکس دانلود
تبلیغات

تفاوت قیمت روز سهام و قیمت اسمی آن

 

تفاوت قیمت روز سهام و قیمت اسمی آن

اگر به تازگی وارد بازار بورس شده‌اید ممکن است ارزش روز سهام و قیمت اسمی سهام را شنیده باشید و این سوال برای شما پیش بیاید که تفاوت این‌ها در چیست؟ قیمت اسمی سهام یا همان ارزش اسمی، مبلغی است که برای هر سهم در اساسنامه ذکر می‌شود و همچنین این مبلغ در برگه سهام نیز آورده می‌شود. معین کردن قیمت اسمی برای یک سهم هرگز به این معنا نیست که در بازار بورس نیز باید به این قیمت معامله شود، بلکه باتوجه به شرایط موجود در بازار ممکن است معاملات با قیمتی کمتر یا بالاتر از ارزش اسمی انجام شود. در کل قیمت اسمی سهام ارتباطی با قیمت بازار ندارد. در بازار بورس ایران قیمت اسمی تمامی سهم‌ها برابر با ۱۰۰۰ ریال یا همان ۱۰۰ تومان می‌باشد.

همانطور که اطلاع دارید، قیمت سهم در بازار بورس با توجه به میزان عرضه و تقاضا مشخص می‌شود. به این صورت که اگر عملکرد یک شرکت خوب باشد، افراد زیادی تمایل به سرمایه گذاری در آن شرکت خواهند داشت و به خاطر تقاضای بالایی که ایجاد می‌کنند باعث می‌شود قیمت سهام آن شرکت در بورس افزایش پیدا کند. به طوری که ممکن است ارزش سهام آن شرکت تا چندین برابر قیمت اسمی آن افزایش پیدا کند. حالت برعکس این کار نیز ممکن است پیش بیاد به این صورت که به خاطر عملکرد ضعیف شرکت، قیمت سهام در بورس پایین آمده و حتی ممکن است قیمت آن کمتر از ارزش اسمی شود.

پس در کل آن چیزی که سهامداران در بازار بورس با آن سروکار دارند، قیمت روز سهام است و کاری با قیمت اسمی سهام ندارند. اگر به سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران مراجعه کنید، می‌توانید قیمت روز سهام شرکت‌های مختلف را مشاهده کنید.

 

دیدگاه شما در رابطه با این نوشته چیست؟

در صورت وجود هرگونه سوال و مشکل برای ما یک دیدگاه ارسال کنید. همچنین پیشنهاد می‌شود از نوشته ” آموزش ثبت نام در سامانه سجام ، مکمل دریافت کد بورسی ” دیدن فرمایید.

موفق و پیروز باشید…

ارسال یک پاسخ

نظرات حاوی تبلیغات و توهین منتشر نخواهد شد.